Турција ја затвори границата со Сирија

turcija-sirija-granica.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурција го затвори својот главен граничен премин кон североисточна Сирија во вторникот, откако турските војници беа нападнати од Сиријци лути поради насилството врз нивните сонародници во Турција, изјавија локални жители и извор од сириската опозиција.

Турската полиција уапси 474 лица вклучени во нападите врз сириската заедница ширум земјата во текот на ноќта, изјави турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја. Насилството започна доцна во неделата.

Во централниот град Кајсери, сириски имот, куќи и возила се уништени и запалени. Насилството беше поттикнато од објавите на социјалните мрежи дека Сириец малтретирал роднина. Јерликаја рече дека инцидентот се истражува.

Насилството се прошири во провинциите Хатај, Газиантеп, Коња, Бурса и областа Истанбул, објави турската разузнавачка агенција МИТ. На социјалните мрежи беше објавено дека меѓу Сиријците има и повредени.

После тоа, стотици гневни Сиријци излегоа на улиците во неколку градови во северозападна Сирија под контрола на бунтовниците, област каде Турција има илјадници војници и ја изгради својата сфера на влијание што го спречи сирискиот претседател Башар ал-Асад да ја преземе контролата.

Доцна во понеделникот, Турција одговори на немирите со затворање на граничниот премин Баб ал Хаву, главна трговска и патна рута за повеќе од три милиони жители, како и Баб ал Салам и други помали премини до понатамошно известување, изјави граничен претставник за Ројтерс. .

Сирискиот пограничен град Африн беше место на најжестоките судири. Најмалку четири лица загинаа. Цивилите фрлаа камења врз турските конвои во неколку градови и го тргнаа турското знаме од некои канцеларии. Неколку турски официјални лица ги опишаа немирите во Сирија како „провокации“.

Турскиот претседател Таип Ердоган ја обвини опозицијата за антисириските напади, обвинувајќи ја, без докази, за поттикнување расизам во земја која е дом на повеќе од три милиони сириски бегалци. „Ништо не може да се постигне со поттикнување ксенофобија или омраза кон бегалците во јавноста“, рече тој во понеделникот.

Ердоган во петокот рече дека е можна средба со Асад за обнова на билатералните односи. Турција ги прекина односите со Сирија по избувнувањето на сириската граѓанска војна во 2011 година и ги поддржа бунтовниците кои сакаат да го соборат Асад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK