–>

ТикТок избриша над половина милион видеа поврзани со војната на Блискиот Исток

ТикТок-избриша-над-половина-милион-видеа-поврзани-со-војната-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТикТок објави дека отстранил повеќе од 500.000 видеа и затворил 8.000 преноси во живо поврзани со конфликтот меѓу Израел и Хамас, неколку дена откако ЕУ предупреди дека има обврска да се бори против нелегалната содржина.

„Од 7 октомври отстранивме повеќе од 500.000 видеа и суспендиравме 8.000 преноси во живо во погодениот регион поради прекршување на нашите политики“, објави ТикТок на својот блог вчера, додавајќи дека ги засилил своите тимови за контрола на содржината, кои сега се повеќе од 40.000 луѓе.

Оттаму додадоа дека соработуваат со организации за проверка на факти, вклучувајќи ја и новинската агенција АФП, на повеќе од 50 јазици и дека ангажирале повеќе модератори кои зборуваат арапски и хебрејски.

Брисел во четвртокот ја предупреди кинеската социјална мрежа, која е популарна кај младите луѓе, дека има обврска да се бори против нелегалната содржина и лажните информации според Европскиот закон за дигитални услуги (DSA).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK