–>

Тензично на Тајван: 43 кинески воени авиони и седум бродови во близина на островот

Тензично-на-Тајван-43-кинески-воени-авиони-и-седум-бродови.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТајван денеска објави дека 43 кинески воени авиони биле забележани околу островот во последните 24 часа.

Според соопштението на Министерството за одбрана, забележани се 43 кинески авиони и седум бродови.

37 авиони ја минале демаркационата линија, се додава во соопштението.

Во текот на изминатата година, Пекинг ги засили воените активности околу Тајван, кој го смета за своја територија.

Според локалните медиуми, бродови и авиони биле забележани помеѓу 06:00 часот во вторникот по локално време и 6:00 часот во среда.

Меѓу откриените авиони се шест „Су-30“, 16 борбени авиони „Шенјанг Ј-16“ и четири „Ченгду Ј-10“, потоа четири бомбардери „Ксиан Х-6“, како и извидувачки авиони, авиони за досипување на гориво и беспилотни летала

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK