Стејт департмент: Извештајот на МААЕ покажува дека Иран има за цел да ја прошири нуклеарната програма

iran-nuklearki.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека извештајот објавен од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) јасно покажува дека Иран има за цел да продолжи да ја шири својата нуклеарна програма на начини кои немаат веродостојна мирољубива цел.

Овие планирани активности дополнително ги поткопуваат тврдењата на Иран за спротивното, и доколку Иран ги спроведе овие планови, САД соодветно ќе одговорат, се вели во соопштението на Стејт департментот. Милер истакна дека Иран мора да соработува со МААЕ без понатамошно одлагање за целосно да ги спроведе своите правно обврзувачки заштитни обврски.

„Остануваме во тесна координација со нашите партнери и сојузници и подготвени сме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Иран доколку продолжи несоработката со МААЕ“, рече Милер.

Во извештајот на МААЕ објавен во четвртокот се вели дека Иран инсталирал дополнителни центрифуги за збогатување ураниум во Фордоу и почнал да поставува други, објави Ројтерс. Исто така, наведено е дека Иран развил план за инсталирање на неодреден број дополнителни центрифуги во неговиот подземен објект за збогатување во Натанц.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK