Среде лет откажа мотор на авион на релација Мелбурн – Перт, пилотите побарале дозвола за итно слетување

g-6.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПилотите на австралиската авиокомпанија Qantas Airways слетаа безбедно во Перт и покрај дефектот на еден од двата мотори.

Пилотите на авионот Ербас А330-200, на релација Мелбурн – Перт, побарале дозвола за приоритетно слетување вчера вечерта, што успешно го извршиле со помош на преостанатиот мотор, пренесува Ројтерс.

Дефектите на моторот се ретки, но авионите со два мотори се дизајнирани да летаат само со еден, за што се обучени пилотите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK