–>

Скандал во Британија: познат политичар уапсен под обвинение за силување

Скандал-во-Британија-познат-политичар-уапсен-под-обвинение-за-силување.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВодечки конзервативен пратеник во британскиот парламент е уапсен под обвинение за силување, открива „The Sun“.

Угледниот политичар – чие име не се соопштува од правни причини – вчера бил сослушан во полиција.

Тој беше сослушан и поради сомнение за поседување недозволени супстанци, пренесува медиумот.

Според истакнатото во написите, тоа е последниот удар за Риши Сунак и неговата Конзервативна партија, која е погодена од низа обвинувања.

Медимот потсетува дека нивниот поранешен заменик, Крис Пинчер, беше отпуштен минатата недела откако „Сан“ откри дека пипкал некого во приватниот Клуб на Ториевците.

Вчера поранешниот министер Питер Боун беше суспендиран од Долниот дом на шест недели поради малтретирање и сексуално вознемирување член на персоналот, се наведува во извештаите.

Тој би можел да биде разрешен од функцијата пратеник, а доколку 10 отсто од гласачите во неговата изборна единица Велингбор потпишат петиција против него, ќе се распишат нови дополнителни избори за неговото место.

Друг пратеник од ториевците во моментов е на кауција поради обвинувањата за сексуална злоупотреба, што тој ги негира.

Последните наводи не се однесуваат на ниту еден од овие тројца мажи, пишува „The Sun“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK