–>

Сирија: Израел истрела ракети кон нас, гаѓајќи ја областа околу Дамаск

Сирија-Израел-истрела-ракети-кон-нас-гаѓајќи-ја-областа-околу.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСирија рано утринава собори израелски проектили кои беа истрелани од Голанската висорамнина кон областа околу главниот град Дамаск, соопшти сириската армија. Повеќето од израелските ракети биле пресретнати, но некои предизвикале материјална штета, се вели во соопштението на армијата. Израелската војска одби да коментира.

Минатата недела израелската војска објави дека една организација во Сирија лансирала беспилотно летало кое цели на училиште во јужниот израелски град Еилат и дека Израел возвратил на нападот. Регионот доживеа серија напади од 7 октомври, кога палестинските милитанти на Хамас го нападнаа Израел, а Израел возврати.

На 8 ноември, Сирија, исто така, рече дека Израел извршил воздушен напад врз воени локации во јужна Сирија, додека конфликтот меѓу Хамас и Израел доведе до зголемување на одмаздничките напади.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK