Шолц: Со нетрпение чекам Ердоган да дојде на фудбалскиот натпревар

olaf-solc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека со нетрпение ја очекува посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Берлин во сабота, кога ќе присуствува на фудбалскиот натпревар меѓу Турција и Холандија во рамките на Европското првенство.

„Мило ми е што турскиот претседател доаѓа на овие игри, како и многу шефови на држави и влади, вклучително и некои кралски семејства“, рече Шолц на прес-конференција, пренесе Ројтерс.

Кабинетот на турскиот претседател го потврди неговото присуство на натпреварот во четвртокот, по критиките кон турскиот играч Мерих Демирал, кој го прослави голот со прстите покажувајќи симбол поврзан со екстремната десница.

Демирал ги отфрли обвинувањата, велејќи дека поздравот има врска со турскиот идентитет, а не со „Сивите волци“, турска националистичка организација одговорна за нападите врз Курдите, Грците и Ерменците, пренесува „Билд“.

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фазер најави дека за такви симболи нема место на стадионот, а после тоа УЕФА покрена истрага за нејзините изјави и се очекува Демирал да ги сноси последиците, пишува медиумот.

Германското Министерство за надворешни работи го повика турскиот амбасадор на интервју во четврток, за да биде јасно дека „зближувањето на луѓето е главната цел на организаторите на Европското првенство“, а два дена откако германскиот амбасадор беше интервјуиран во Анкара , пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK