Шефот на украинската дипломатија поднесе оставка


Украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин денеска поднесе оставка на функцијата преку видео објавено на неговиот профил на Фејсбук, во кое најавува и дека ќе се кандидира за пратеник во Парламентот на Украина, Врховната рада.

Во видеото Климкин најавува дека својата писмена оставка ќе ја достави до Врховната рада и до новоизбраниот украински претседател Володимир Зеленски, што, според него, претставува „коректен потег од аспект на политичката култура“.

– Имам голем број идеи, кои се надевам дека ќе бидат имплементирани. Поради тоа сакам да станам член на Врховната рада, заедно со тим со кој ќе ја споделувам мојата визија за иднината, вели Климкин во видеото.
Климкин ја презеде должноста шеф на украинската дипломатија во јуни 2014 година.

Најавата за оставката на Климкин уследи откако претставник на Врховната рада денеска соопшти дека најбројната пратеничка група во Парламентот, Блокот на Петро Порошенко (БПП), се распаднала, откако од коалицијата истапила партијата Народен фронт. БПП беше пратеничка група што ја поддржуваше Владата на украинскиот претседател во заминување Петро Порошенко, чиј мандат официјално истекува в понеделник.

Партиите во Врховната Рада сега имаат рок од еден месец да формираат ново парламентарно мнозинство или во спротивно шефот на државата може да го распушти Парламентот и да распише предвремени парламентарни избори.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]