–>

Шефот на НАТО потврди дека следната година ќе се повлече од функцијата

stoltenberg1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Јенс Столтенберг ќе ја напушти функцијата генерален секретар на НАТО во октомври 2024 година.

Тој требаше да се повлече оваа година, но како што беснееше војната, алијансата му го продолжи мандатот за уште 12 месеци, така што Столтенберг ќе остане на чело вкупно десет години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK