Шефот на МААЕ: Не ги напаѓајте иранските нуклеарни постројки

iran-izrael-sukob-1972468520-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, ги предупреди земјите да не ги напаѓаат иранските нуклеарни постројки.

Во Исфахан, каде што беше извршен нападот, има неколку нуклеарни постројки во земјата. Гроси за програмата на Би-би-си Радио 4 изјави дека му олеснало кога слушнал дека ниту една нуклеарна постројка не била погодена во нападот.

„Нападот врз иранските нуклеарни постројки би бил страшна работа“, вели Гроси.

Тој смета дека во светот деновиве се појавува прашањето за таргетирање на нуклеарни постројки и дека МААЕ го смета за жално.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK