–>

Шефот на иранската дипломатија: САД треба да го контролираат Израел ако сакаат да избегнат војна во регионот

Шефот-на-иранската-дипломатија-САД-треба-да-го-контролираат-Израел.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави (САД) „мора да го контролираат Израел“ доколку сакаат да избегнат војна во регионот, изјави шефот на иранската дипломатија Хосеин Амир-Абдолахиан за време на посетата на Бејрут.

„Америка сака да му дозволи на Израел да ја уништи Газа и тоа е голема грешка. Ако Американците сакаат да спречат војна во регионот, мора да го контролираат Израел“, изјави иранскиот министер за новинарите.

„Ако не се запрат израелските злосторства, не знаеме што ќе се случи“, предупреди тој.

Министерот рече и дека „безбедноста и мирот во Либан се важни за Иран“, во време кога постои страв дека либанскиот Хезболах, сојузник на Иран, отвора нов фронт против Израел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK