–>

Северна Кореја најави лансирање на воен шпионски сателит во јуни

severna-koreja
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Северна Кореја денеска потврди дека ќе лансира воен шпионски сателит во јуни, соочена со „опасни воени активности на САД, јави државната севернокорејска агенција КЦНА.

– Во јуни ќе биде лансиран воениот извидувачки сателит број 1, рекол потпретседателот на воениот комитет на владејачката партија, Ри Пјонг Чол.

Тој додаде дека Северна Кореја го лансира сателитот „како одговор на опасните воени активности на САД и нивните вазали“.

Јапонија вчера соопшти дека добила известување од Северна Кореја за претстојното лансирање на сателит, за кое Токио тврди дека можеби крие лансирање балистичка ракета.

Според јапонските власти лансирањето би требало да биде помеѓу 31 мај и 11 јуни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK