Седум нови вкусови на сладолед, вили со базени каде летуваа Бекамови и Мадона: Италија е подготвена за Г7

Синот-со-денови-го-малтретирал-таткото-инвалид-во-Италија-го.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајважната средба на Г7 се одржува денеска и утре во Пуља, Италија и ќе биде првпат во историјата папата да присуствува на ваков собир. За самитот се претставени две опции за сместување.

Едното е луксузно одморалиште со вила со приватни базени, каде Мадона и Бекамови летуваа, а каде се венчаа пејачот Џастин Тимберлејк и актерката Џесика Бил.

Друга опција е џиновски брод закотвен на брегот на Бриндизи, во кој протекува вода и расипани климатизери кои исфрлаат нечистотија на чаршафите.

Во првиот, елегантниот, се сместени лидерите на најголемите напредни економии во светот, од Џо Бајден и Емануел Макрон до Риши Сунак и Џастин Трудо.

Вториот е подготвен да прими 2.600 полицајци кои го обезбедуваат самитот. Нивните синдикати го осудија и рекоа дека има „нехумани“ услови, слични на оние на старите бродови со робови, пренесуваат локалните медиуми.

Би-би-си пишува дека ова покажува две лица на Италија – едното возвишено, а другото лошо.

Премиерката Џорџа Мелони луксузно ќе ги пречека светските лидери, уживајќи не само на прекрасното италијанско сонце, туку и во победата на европските избори минатиот викенд.

Според написите нестабилната ситуација по изборите во многу земји од Г7 придонесува за ниски очекувања кај некои набљудувачи.

„Постојат две нивоа на Г7: тоа изгледа како многу несреќен самит, вели Натали Точи, директорка на Италијанскиот институт за меѓународни односи.

За споредба, според неа, 2021 година беше првиот Г7 на претседателот Бајден, каде што тој повторно се обврза на мултилатералниот поредок по турбулентните години на Доналд Трамп; а во последните две години на Запад може да се види јасно чувство на солидарност по инвазијата на Украина.

„Но, сега, ако нешто ќе излезе од овој самит, тоа е стравот од катастрофата што се одвива пред нашите очи“, предупредува Точи, со итноста за постигнување договор пред можноста за нови влади на чело со Доналд Трамп во САД и екстремната десница кои се појавуваат во Франција.

А што е со целите на тие самити? Најверојатната цел што треба да се исполни е планот да и се позајми на Украина 50 милијарди долари од каматите на замрзнатите руски средства на Запад.

Новиот предлог, со средства кои се користат како гаранција за заемот, се чини дека ќе биде поддржан на овој самит, давајќи ѝ на Украина, разурната од војната уште еден витален спас.

Ќе има и сесии за климатската криза, при што учесниците се под притисок побрзо да се префрлат на обновливите извори на енергија; за Африка, бидејќи Италија води инвестициски проекти таму, делумно за да ги охрабри младите Африканци да останат наместо да мигрираат, честопати илегално, во Европа; за Блискиот Исток, откако Обединетите нации го одобрија планот за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас поддржан од САД; и за вештачката интелигенција, на која ќе се осврне никој друг туку папата Франциско.

Папата повика на глобално регулирање на вештачката интелигенција, предупредувајќи на нејзината опасност за етиката и човековите права.

Ова ќе биде прв пат папата да присуствува на самитот на Г7 – уште еден плус за Мелони, анализираат експертите.

Делумно со цел да се спротивстават на критиките дека постојаните членки на Г7 се ексклузивен клуб, беа поканети голем број други светски лидери, од Бразил до Турција и Саудиска Арабија до Алжир, со цел да се прошири глобалниот консензус.

Тоа ќе биде прв меѓународен самит за Индиецот Нарендра Моди и за Јужноафриканецот Кирил Рамафоса, откако и двајцата го загубија своето мнозинство на неодамнешните избори.

Така, Италијанците во овој прекрасен крајбрежен регион ќе гледаат како летаат хеликоптери и војници кои шетаат по улиците, анализираат медиумите.

Некои, како што се производители на сладоледи, се горди на привременото издигнување на Пуља во центарот на дипломатскиот свет. За таа цел создадени се седум нови вкусови на сладолед во салонотна Винченцо Џанаконе што го поседува веќе 57 години: по еден за секој член на Г7.

Тие ги носат шарените имиња на регионалните градови, од бадеми од Торито до колачиња од Месапика, што предизвикува ентузијастичка дискусија за самитот меѓу неговите клиенти, вели тој.

„Би сакал делегациите да заминат и да ги пробаат“, рече слаткарот и додаде дека тоа ќе биде негов врв.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK