–>

Се очекува отворање на граничниот премин од Египет кон Газа

Се-очекува-отворање-на-граничниот-премин-од-Египет-кон-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГраничниот премин кон Газа, под контрола на Египет, се очекува повторно да се отвори поради дипломатските напори да се донесе помош за појасот под контрола на Хамас, кој е под интензивно израелско бомбардирање по нападот на милитантите на Хамас на 7 октомври.

Шокиран од нападот врз своите градови и села, Израел го врши најтешкото бомбардирање што Газа некогаш го видела, воведе строга блокада и подготвува копнена инвазија. Во меѓувреме, стотици тони помош од неколку земји со денови седат на египетскиот полуостров Синај, чекајќи договор за безбедна испорака во Газа и евакуација на некои странците преку преминот Рафах.

„Рафах ќе биде повторно отворен. Воспоставуваме со Обединетите нации, со Египет, со Израел, со други, механизам за да добиеме помош и да ја доставиме до луѓето на кои им е потребна“, рече американскиот државен секретар Ентони Блинкен по состанокот со египетскиот претседател Абдел Фатах ал – Седам во недела.

Блинкен не прецизираше кога преминот ќе биде повторно отворен. Американскиот дипломатски ветеран Дејвид Сатерфилд, назначен во неделата за специјален пратеник за хуманитарни прашања на Блискиот Исток, ќе пристигне во Египет во понеделник за да ги разработи деталите, објави Блинкен.

Ен-би-си Њуз, повикувајќи се на палестински функционер, објави дека граничниот премин Рафах ќе биде отворен во понеделник во 9 часот, додека Еј-би-си Њуз објави дека преминот ќе биде отворен неколку часа во понеделник, без да даде детали. Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди двете извештаи.

Израел ги повика исцрпените жители на Газа да се евакуираат на југ, што стотици илјади веќе го направија во опколената енклава со повеќе од 2 милиони луѓе. Хамас, кој управува со Газа, им порача на луѓето да ја игнорираат пораката на Израел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK