Се менува името на аеродромот во Милано: неговото име ќе биде Силвио Берлускони

berluskoni.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГлавниот аеродром во Милано наскоро ќе биде преименуван по поранешниот италијански премиер и бизнис тајкун, Силвио Берлускони, соопшти денеска министерот за транспорт Матео Салвини.

Берлускони, кој почина минатата година на 86-годишна возраст, водеше четири влади на чело на неговата централно-десничарска партија Форца Италија. Тој без сомнение беше една од италијанските личности од модерната ера која предизвика огромни раздори.

Салвини на конференција во јужна Италија изјави дека властите за цивилна авијација го одобриле барањето на регионот Ломбардија да го преименува аеродромот Малпенса во чест на Берлускони, кој потекнува од финансискиот главен град на земјата.

„Со оглед на тоа што конечната одлука е на министерот за транспорт, навистина верувам дека ќе биде спроведена“, изјави Салвини, лидер на десничарската партија Лига и долгогодишен сојузник на Берлускони.

„Во спомен на мојот пријател Силвио, голем бизнисмен, голем миланец и голем Италијанец“, напиша Салвини подоцна на социјалната платформа Х над фотографијата од Берлускони и аеродромот Малпенса.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK