Само пет месеци од трагедијата во Рибникар: два инциденти во училишта, кај ученици најдени нож и лажен пиштол

Само-пет-месеци-од-трагедијата-во-Рибникар-два-инциденти-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНе помина ниту половина година од трагедијата во Рибникар, а за само три дена се случија два тешки инциденти во основните училишта во Чачани, во кои актери се ученици.

Во ОУ „Танаско Рајиќ“ во Чачак, осмоодделенка донела нож во училиште за да ги исплаши учениците кои го малтретирале нејзиниот брат. Во Основното училиште во Прељина вчера ученик донел реплика на пиштол во училиштето, што ги преплашило учениците.

Репортерот на ТВ Нова Небојша Јовановиќ утрово беше на лице место и се обиде да дознае какви се реакциите на училиштата за сите овие инциденти и дали нешто е сменето во однос на минатата година. Од училиштата се уште нема официјално соопштение за овие инциденти. Против родителите на девојчето кое донело нож во училиштето „Танаско Рајиќ“ е поднесена прекршочна пријава.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK