–>

САД: Русија се обидува да ги исплаши вработените во нашиот конзулат

rusija-sad-zname.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

САД ја обвинија Москва дека се обидува да ги заплаши и малтретира американските вработени откако руските државни медиуми објавија дека безбедносните служби обвиниле поранешен вработен во американскиот конзулат дека собира информации за војната во Украина и други прашања.

Руската државна агенција ТАСС ја цитираше безбедносната служба ФСБ дека Роберт Шонов, руски државјанин, им пренесувал информации на вработените во американската амбасада во Москва за тоа како регрутирањето во Русија влијае на политичкото незадоволство пред претседателските избори во Русија во 2024 година.

ФСБ соопшти дека планира да ги испраша вработените во американската амбасада кои биле во контакт со Шонов, кој е во затвор од мај и бил вработен во генералниот конзулат на САД во рускиот град Владивосток повеќе од 25 години.

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер го повтори американскиот став дека обвинувањата против Шонов се „целосно неосновани“. Обвинувањата, рече Милер, „само ги нагласуваат сè порепресивните дејствија на руската влада против нивните граѓани“.

„Силно протестираме против обидите на руската служба за безбедност, кои ги пренесуваат руските медиуми под контрола на државата, да ги заплаши и малтретира нашите вработени“, додаде Милер. Руската амбасада во Вашингтон не одговори веднаш на барањето за коментар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK