САД испратија предупредување до Хезболах. „Не сметајте на нас ако ве нападне Израел“

gaza5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканските власти упатија необично предупредување до Хезболах, порачувајќи ѝ на либанската паравоена група дека Вашингтон нема да го спречи Израел да ги нападне.

САД не сакаат ескалација

Како што пишува Политико, повикувајќи се на извори од американската влада, пораката била содадена да ја поттикне шиитската милиција да се повлече и да ја деескалира кризата што се развива долж израелско-либанската граница.

„Не сметајте на нашата помош доколку Израел одлучи да нападне“, се вели во американската порака.

Многу американски функционери се разочарани поради можноста Израел да го нападне Хезболах во јужен Либан во наредните недели.

Двајца американски функционери изјавија за Политико под услов да останат анонимни дека Хезболах исто така мора да разбере дека Вашингтон ќе му помогне на Израел да се одбрани ако Хезболах возврати. Тие нагласија дека милитантната група не треба да смета на тоа Америка да дејствува како кочница за израелското одлучување.

Пораката се пренесува индиректно, а САД не се соочуваат со Хезболах еден на еден затоа што тие се означени како терористичка организација и се потпираат на јавни комуникации или посредници.

„Израел мора да го направи она што мора да го направи“

Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн и други американски официјални претставници отпатуваа во регионот во последниве денови за да ги зауздаат ​​двете страни, додека во Вашингтон постои сè поголема смисла дека ескалацијата е неизбежна.

„Израел мора да го направи она што треба да го направи“, рече претставник на Министерството за одбрана.

Израел и Хезболах се во престрелка со месеци, со размена на оган и целни операции по терористичкиот напад на Хамас врз Израел и израелската одмазда во Појасот Газа. Конфликтите меѓу Хезболах и Израел се интензивираа во последниве недели по падот на интензитетот на израелските операции во Газа.

Американските власти стравуваат дека сеопфатната битка меѓу Израел и Хезболах, кој, како Хамас, е поддржан од Иран, но е посилен и подобро вооружен, може да го втурне регионот во сеопфатна војна, имајќи предвид дека Хезболах е исто така главен сојузник на Иран.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK