–>

САД испраќа ракетни одбранбени системи во Израел

САД-испраќа-ракетни-одбранбени-системи-во-Израел.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПентагон соопшти дека ќе го испрати системот THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) на Блискиот Исток, заедно со американскиот систем за воздушна одбрана „Патриот“. Системот THAAD е дизајниран да соборува балистички ракети со краток и среден дострел во последната фаза од нивниот лет.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, исто така, рече дека дополнителен број војници се ставени под „подготовка за распоредување“ во регионот, иако не прецизираше колку, пренесува Би-Би-Си. Во соопштението на Пентагон се вели дека оваа одлука уследи по „неодамнешната ескалација на Иран и неговите посреднички сили низ регионот на Блискиот Исток“.

Нападите врз американските сили во Ирак и Сирија се зголемени откако пред две недели избувна судирот меѓу Израел и Хамас. Откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври, САД преместија носач на авиони, бродови и авиони во источниот Медитеран – и ветија дека ќе му обезбедат на Израел дополнителна опрема и муниција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK