–>

САД: Имаме докази дека Хамас користи болница во Газа за воени операции

САД-Имаме-докази-дека-Хамас-користи-болница-во-Газа-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБелата куќа денеска соопшти дека има свои разузнавачки информации дека Хамас ја користи Ал Шифа, најголемата болница во Газа, за спроведување воени операции и веројатно складирање оружје, велејќи дека дејствијата претставуваат воено злосторство.

„Имаме информации кои потврдуваат дека Хамас ја користи таа болница како командно и контролно место“, а можеби и за складирање оружје, изјави портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби на новинарите.

„Тоа е воено злосторство“, додаде тој.

„Хамас и Исламскиот џихад користат некои болници во Газа, вклучително и Ал Шифа, за да држат заложници“

Тој, исто така, рече дека САД имаат информации дека Хамас и палестинскиот исламски џихад користат некои болници во Појасот Газа, вклучително и Ал Шифа, за покривање или поддршка на нивните воени операции и за држење заложници. Според него, овие групи биле подготвени да одговорат и на израелските воени операции против тој објект.

Тие информации дојдоа од различни разузнавачки извори, рече Кирби, додавајќи дека администрацијата на Бајден декласифицирала некои информации во вторникот за да ги сподели своите наоди со новинарите.

„Не поддржуваме напад врз болницата од воздух“

Кирби истакна дека акциите на Хамас во болниците не ја намалуваат одговорноста на Израел да ги штити цивилите, но призна дека тоа ги направило покомплексни напорите на Израел да го искорени Хамас.

„Да бидеме јасни, ние не поддржуваме воздушен напад врз болница. Не сакаме да видиме конфликт во болница каде што невините, беспомошни, болни луѓе едноставно се обидуваат да ја добијат медицинската нега што ја заслужуваат“, рече тој.

„Ние бевме јасни во повеќе наврати – акциите на Хамас не ја намалуваат одговорноста на Израел да ги заштити цивилите во Газа и ова е нешто за што ќе продолжиме активно да разговараме со нашите колеги“, додаде тој.

Израел негира дека болницата е под опсада

Израелските сили ја опколија болницата Ал Шифа во градот Газа, најголемата во енклавата, за која велат дека е на врвот на подземниот штаб на милитантите на Хамас.

Хамас, владејачката исламистичка група во Газа, го негира присуството на борци и вели дека 650 пациенти и 5.000 до 7.000 други цивили се заробени во комплексот на болницата, под постојан оган од снајперисти и беспилотни летала. Тој вели дека во последните денови починале 40 пациенти, меѓу кои и три предвремено родени бебиња чии инкубатори биле расипани.

Официјален претставник на Хамас во Бејрут рече дека 25 од 35 болници во Газа не работат поради израелскиот напад. Меѓународната заедница, вклучително и најблискиот сојузник на Израел, САД, е особено загрижена за судбината на Ал Шифа.

Израел негира дека болницата е под опсада и вели дека неговите сили дозволуваат излезни патишта за оние што се внатре. Лекарите и надлежните во болницата тоа го негираат и велат дека тие што се обидуваат да си заминат се нападнати. Ројтерс не можеше да ја потврди ситуацијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK