САД и Британија воведоа санкции кон Иран, насочени кон производителите на дронови

1684233787-Tan2023-05-1519041114_8-1536x1024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите држави и Велика Британија денеска воведоа санкции против Иран, насочени кон „иранската програма за беспилотни летала, челичната индустрија и производителите на автомобили“, потег по нападите врз Израел минатиот викенд, соопшти американското Министерство за финансии.

„Санкциите на Вашингтон се насочени кон 16 поединци и два ентитети кои овозможуваат производство на ирански беспилотни летала, вклучувајќи ги и дроновите Шахед користени за време на нападот на 13 април“, се вели во соопштението.

Денеска официјално беше објавено дека Велика Британија воведе санкции и за иранските воени субјекти, вклучително и Генералштабот на вооружените сили и морнарицата на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ).

И овие мерки следеа по иранскиот ракетен и беспилотен напад врз Израел минатиот викенд. Британскиот премиер Риши Сунак во понеделникот изјави дека членовите на групата Г7 работат на пакет координирани мерки против Иран.

Британските санкции се насочени кон вкупно 13 субјекти или поединци, се наведува во британското соопштение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK