–>

Русите го уапсија адвокатот на Навални: „Остана без никаква правна одбрана“

Русите-го-уапсија-адвокатот-на-Навални-„Остана-без-никаква-правна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските истражители уапсија адвокат кој работел за затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални и ги пребарале домовите на уште двајца адвокати, соопштија денеска соработниците на Навални.

Тие рекоа дека тројцата адвокати се под истрага поради сомневање дека припаѓаат на екстремистичка група и ги обвинија властите дека го отвориле случајот против нив за дополнително да го изолираат затворениот Навални.

„Утринава се спроведуваат полициски рации во домовите на тројцата адвокати на Навални. Еден од нив е приведен, а ние не можеме да стигнеме до другите двајца“, објави помошничката на Навални Марија Певчих на платформата X.

„Навални сега е оставен без никаква правна одбрана“, додаде таа.

Со помош на неговите адвокати, Навални одржува активно присуство на социјалните мрежи и често поднесува тужби против неговото лекување во казнената колонија во Владимирската област, источно од Москва, каде што е затворен.

Тој набргу треба да биде префрлен во колонија со „специјален режим“ откако беше прогласен за виновен во август за серија нови обвиненија поврзани со „екстремистички“ активности и осуден на дополнителни 19 години, покрај 11 и пол години затвор кои веќе ги служи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK