–>

Русија ставила во состојба на готовност борбен авион кој пресретнал норвешки воен авион

borben-avion
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Ова е втор ваков случај за два дена и трет овој месец.

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека подигнало тревога за борбен авион МиГ-31 кој пресретнал норвешки воен авион над Баренцовото Море, во близина на границата на Арктикот меѓу двете земји, пренесоа британските медиуми.

Ова е втор ваков случај за два дена и трет овој месец.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се вели дека норвешкиот авион се приближил до рускиот воздушен простор, но веднаш се оддалечил по приближувањето на рускиот борбен авион.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK