Русија спроведува воени вежби со нуклеарни лансери

Screenshot-2024-07-05-124849.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерството за одбрана на Русија соопшти дека спроведува воени вежби со мобилни нуклеарни ракетни фрлачи Jars, помалку од еден месец по одржувањето на тактичките вежби за распоредување нуклеарно оружје со сојузникот Белорусија.

Министерството соопшти дека контролните тимови на ракетните фрлачи Jars во најмалку два региони ќе поминат повеќе од 100 километри и ќе вежбаат камуфлажа и распоредување.

Тие објавија видео снимка на која се гледа како мобилниот фрлач маневрира по шумските патишта и зазема позиција пред војниците да го покријат со камуфлажна мрежа.

„Слични вежби ќе одржат и други ракетни единици во блиска иднина“, соопшти Министерството. Во јуни, Русија спроведе вежби за тактичко нуклеарно оружје со Белорусија по „заканите од западните сили“, според руски извори.

Рускиот претседател Владимир Путин тогаш изјави дека Москва нема потреба да користи нуклеарно оружје за да обезбеди победа во Украина, но и дека не исклучува промени во нуклеарната доктрина на земјата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK