–>

Русија и го продолжи притворот на уредничката на Радио Слободна Европа

Русија-и-го-продолжи-притворот-на-уредничката-на-Радио-Слободна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуско-американската новинарка Алса Курмашева, која беше обвинета за кршење на рускиот закон за странски агенти, и беше продолжен притворот до 5 декември. Курмашева е новинарка од Прага која работи за Радио Слободна Европа/Радио Либерти, кое е финансирано од американскиот Конгрес и означено од Русија како странски агент, што значи дека добива странско финансирање за активности кои се сметаат за политички.

Таа е втората американска новинарка која е уапсена и обвинета во Русија од почетокот на војната во Украина, која ги спушти односите меѓу Москва и Вашингтон на најниско ниво во повеќе од 60 години.

Откако во март беше уапсен новинарот на Вол Стрит Журнал, Еван Гершкович, под обвинение за шпионажа, што тој го негира, речиси сите други американски новинари ја напуштија Русија. Вашингтон постојано ги повика другите Американци да си заминат.

Американскиот Стејт департмент минатата недела соопшти дека случајот против Курмашева се чини дека е уште еден случај на малтретирање на американски граѓани од страна на руската влада. Кремљ го негираше тоа и го нарече коментарот несоодветен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK