Речиси 150 лица поврзани со Исламската држава се уапсени во Турција

г-1-14.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурските власти уапсија 147 лица под сомнение дека се поврзани со Исламската држава, изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

Тој во објава на платформата „Х“ наведе дека полицијата уапсила осомничени во истовремени операции во повеќе од 30 турски провинции.

Јерликаја додаде дека осомничените биле активни во рамките на Исламската држава, дека учествувале во вооружени конфликти со членовите на таа група и дека помагале во нејзиното финансирање.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK