Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Путин-Би-било-подобро-за-Русија-доколку-победи-Бајден.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин ги осуди обвинувањата на Западот дека Русија планира да се бори против Европа. Ги нарече „целосна глупост“.

„Што се однесува до тврдењата дека планираме да ја нападнеме Европа по Украина, ова е целосна глупост со цел да се заплаши нивното население да плати повеќе пари“, рече тој на состанокот со воените пилоти во регионот Твер, пренесува новинската агенција ТАСС.

„Тие го плашат своето население со потенцијалната закана од Русија, тие се обидуваат да го пренесат тој наратив во светот“.

Путин вели дека наративот за рускиот план да ја нападне Европа се одвива „среде опаѓање на економијата и влошување на животниот стандард“.

„Тоа е апсолутно јасно и сите го признаваат. Ова не е пропаганда. Ова навистина се случува. Тие треба да се оправдаат, па го заплашуваат своето население со потенцијалната закана од Русија и се обидуваат да го шират својот наратив до целиот свет“, рече Путин, пишува ТАСС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK