Путин: Москва мора да започне со производство на ракети со среден и краток дострел

1719604293_putin4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМосква мора да започне со производство на ракети со среден и краток дострел за да може да одговори на акциите на Вашингтон, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на оперативниот состанок со членовите на Советот за безбедност на Русија.

„Во 2019 година објавивме дека нема да ги произведуваме овие ракети и дека нема да ги распоредиме додека САД не ги распоредат овие системи во некој регион во светот“, потсети Путин, пренесува РИА Новости.

Денес, како што оцени, се знае дека САД не само што ги произведуваат овие системи, туку и ги пренесуваат во Европа – на воени вежби во Данска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK