–>

Путин ќе се приклучи на самитот на Г20 следната недела, но онлајн

Путин-ќе-се-приклучи-на-самитот-на-Г20-следната-недела.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на самитот на Г-20 следната недела свикан од индиското претседателство на групата што ги претставува главните светски економии, објави руската државна телевизија.

Путин ќе одржи директни разговори со западните лидери за прв пат по неколку месеци за време на онлајн самитот свикан од индискиот претседател Нарендра Моди за в среда, се вели во извештајот.

Русија на самитот на Г-20 во Њу Делхи на почетокот на септември беше претставена од министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Западните членки на Г20 се обидоа да ја изолираат Русија од инвазијата на Украина минатиот февруари и воведоа санкции за извозот на руски суровини, иако тоа имаше мало влијание врз руската политика.

Индија на крајот на овој месец му го предава на Бразил претседавањето со Г20.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK