Први реакции на Иран и Хезболах, по нападот врз Јемен, Русија бара итна средба

Први-реакции-на-Иран-и-Хезболах-по-нападот-врз-Јемен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Држави и Велика Британија извршија напади врз цели поврзани со Хутите во Јемен.

Ова е првпат да се извршат напади врз групата поддржана од Иран, откако таа почна да цели на меѓународни бродови во Црвеното Море на крајот на минатата година. Хутите, кои контролираат голем дел од Јемен, ги таргетираат бродските рути во Црвеното Море за да покажат поддршка за Хамас, палестинската исламистичка група. Во исто време, нападите ја прекинаа меѓународната трговија на клучната рута меѓу Европа и Азија, која сочинува околу 15 отсто од светскиот бродски сообраќај.

Се верува дека ова се првите напади што Соединетите Држави ги извршија врз Хутите во Јемен од 2016 година, забележа Ројтерс. Официјалните лица, кои зборуваа под услов да останат анонимни, рекоа дека наскоро се очекува официјално соопштение со детали за нападите.

Но, тие открија дека нападите биле извршени со авиони, бродови и подморници, дека Австралија, Канада, Бахреин и Холандија дале поддршка за операцијата и дека повеќе од десетина локации биле цел. Главниот град Сана, како и градовите Саада и Замар и провинцијата Ал-Худаида се само дел од целите на нападите, потврди претставник на Хутите, нарекувајќи ги тие напади „американско-ционистичко-британска агресија“.

Очевидци изјавија за Ројтерс дека нападите биле насочени кон воена база во близина на аеродромот во главниот град, воена локација во близина на градскиот аеродром Таиз, поморска база во Ал-Худаида и воени локации во провинцијата Хаџа. Претходно во четвртокот, водачот на Хутите рече дека секој американски напад врз групата нема да остане без одговор.

Хутите, кои зазедоа голем дел од Јемен во граѓанска војна, ветија дека ќе ги нападнат бродовите поврзани со Израел или оние кои пловат кон израелските пристаништа. Сепак, многу од нападнатите бродови немаа врска со Израел. Американската војска во четвртокот соопшти дека Хутите истрелале противбродска балистичка ракета на меѓународните бродски патеки во Аденскиот Залив, што е 27-ми напад на групата од 19 ноември.

Пристигнаа реакциите на Русија, Иран, Хезболах…

Русија побара итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за да разговара за нападите.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канаани, издаде изјава во која се наведува дека земјата најостро го осудува американско-британскиот напад врз јеменските Хути, пренесува „Ноурњуз“.

„Силно ги осудуваме воените напади извршени утринава од страна на САД и Обединетото Кралство врз неколку градови во Јемен… Сметаме дека ова е јасно кршење на суверенитетот и територијалниот интегритет на Јемен и кршење на меѓународните закони, прописи и правата“.

Акцијата ја осуди и милитантната група Хезболах во Либан. Групата, која е една од неколкуте во регионот што се усогласуваат со Иран, рече: „Агресијата на САД уште еднаш потврдува дека САД се целосен партнер во трагедиите и масакрите извршени од ционистичкиот непријател во Газа и во регионот“.

Саудиска Арабија повика на воздржаност и „избегнување на ескалација“, а Министерството за надворешни работи соопшти дека внимателно ја следи ситуацијата со „голема загриженост“. Во последните месеци беше вклучена во мировни преговори со Хутите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK