–>

Пропалестински протести се одржуваат низ целиот свет

Пропалестински-протести-се-одржуваат-низ-целиот-свет.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПропалестинските демонстранти денеска излегоа на улиците низ светот.

Во главниот град на Шпанија, Мадрид, илјадници луѓе излегоа на улиците веејќи го знамето на Палестина, додека демонстрантите протестираа и пред израелската амбасада во Атина.

Илјадници приврзаници на главната пакистанска политичко-верска партија се собраа во главниот град Исламабад.

На протестот, организиран од десничарската партија Џамаат-е-Ислами, извикуваа антиамерикански слогани и ги обвинија САД дека „го поддржуваат агресорот“.

Во ОК, имаше и произраелски и пропалестински протести.

Во Лондон, пред амбасадата на Катар, која беше посредник во заложничките преговори меѓу Израел и Хамас, демонстрантите кренаа израелски знамиња и постери на исчезнатите.

Денеска имаше и пропалестински марш во Бристол, откако вчера десетици илјади демонстранти излегоа на улиците во Лондон за да повикаат на прекин на огнот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK