Професорите на Универзитетот во Амстердам протестираа во знак на солидарност со студентите

кч.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНаставниот кадар на Универзитетот во Амстердам одржа протест во знак на солидарност со студентите, чии демонстрации против војната во Газа претходно беа насилно расчистени од полициските сили.

Полицијата со булдожер ги урна барикадите и уапси околу 140 демонстранти, а постојано има судири меѓу безбедносните сили и студенти, пренесува Ројтерс.

„Учениците и вработените пријавиле употреба на полициски палки и кучиња, како и булдожери во обид на полицијата насилно да ги отстрани. Поради прекумерната употреба на насилство, луѓето се повредени“, велат од групата Холандски научници за Палестина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK