Премиерката на Естонија: Немаме план Б ако Украина ја загуби војната

premierka-estonija-EPA.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕстонската премиерка Каја Калас изјави дека Естонија нема план Б доколку Украина ја загуби војната.

„Не треба да се предаваме на песимизмот. Победата во Украина не е само територија. Ако Украина влезе во НАТО, дури и без одредена територија, тогаш тоа е победа бидејќи ќе биде ставена под чадорот на НАТО“, рече Калас во интервју за Би-Би-Си.

Владата на Естонија одвои повеќе од еден процент од естонскиот БДП за воена и финансиска помош за Украина.

„Ако секоја земја на НАТО го направи тоа, Украина ќе победи“, посочува Калас.

Естонија, мала балтичка држава која некогаш беше дел од Советскиот Сојуз, е уверена дека откако ќе завршат борбите во Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе го сврти своето внимание кон Балтикот, барајќи да ги врати земјите како Естонија под контрола на Москва.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK