Португалците денес гласаат на предвремени парламентарни избори

португалија-избори.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Португалија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои 10,8 милиони Португалци ќе одлучат во кој правец ќе се движи земјата понатаму.

Едно е сигурно, според бриселскиот портал Политико, лидерот на социјалистите Антонио Кошта ќе се повлече од премиерската функција.

Предвремените избори се резултат на ненадејната оставка на Кошта по истрагата за влијанието минатата есен, што значи дека неговото име нема да се најде на гласачкото ливче за прв пат по девет години.

Се очекува пораз на владејачките социјалисти, но јасен победник нема да има, јави ДПА.

Речиси сите анкети предвидуваат тесна победа на централно-десничарската коалиција Демократски сојуз над Социјалистичката партија (СП).

Двајцата водечки кандидати, Педро Нуно Сантос од СП и Луис Монтенегро од Демократскиот сојуз, најверојатно ќе треба да се потпрат на склучените договори со помалите партии за да формираат влада.

Анкетите покажуваат дека блоковите формирани од десничарските и левичарските партии се речиси рамноправни и дека екстремно десничарската партија Чега би можела да биде победник.

Ова се последните парламентарни избори во Европската унија пред изборите за Европскиот парламент во јуни следната година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK