Победа на екстремната десница во Австрија

1992d765-6099-4a6e-9628-8d5452937782.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДесничарската Партија на слободата, според првите проекции, победи на изборите за Европскиот парламент во Австрија, но со помалку гласови од очекуваното, објави националната телевизија ОРФ.

Партијата на слободата освои 25,5 отсто од гласовите, малку пред конзервативната Народна партија (ОВП) со 24,7 отсто и Социјалдемократите со 23,3 отсто, објави ОРФ.

Прогнозата заснована на анкета објавена претходно покажа дека Партијата на слободата има предност од 3,5 отсто пред ОВП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK