–>

Песков: Путин се уште нема донесено одлука дали ќе се кандидира за претседател

Песков-Путин-се-уште-нема-донесено-одлука-дали-ќе-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин се уште не одлучил дали ќе се кандидира на претседателските избори во март 2024 година, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, демантирајќи ги медиумските извештаи дека Путин веќе одлучил да се кандидира.

„Путин се уште нема дадено никакви изјави во врска со ова. Изборната кампања се уште не е објавена“, рече Песков, а пренесува Тасс.

Се очекува претседателските избори во Русија да се одржат на 17 март 2024 година, а одлуката за тоа ќе ја донесе следниот месец Советот на Федерацијата, Горниот дом на парламентот. Според руските закони, Путин има право да се кандидира за уште еден мандат.

Ројтерс објави дека Путин одлучил да се кандидира за реизбор во март, што потенцијално ќе му овозможи да остане на власт најмалку до 2030 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK