Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

17-peskov.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз се „целосно лажни“.

„Практично се што прави (Западот) е, на еден или друг начин, насочено против нас (Русија). А ние, напротив, градиме односи, особено со нашите соседи. Не против никого, туку за наша корист. Интересите на народот на нашите две земји не е насочена ниту против „трети земји“, изјави Песков за „Известија“, пренесува Тас.

Западот ја обвини Северна Кореја дека и испорачува оружје на Русија за да го зајакне снабдувањето со оружје поради војната во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK