–>

Пентагон: САД нападнаа објекти во Сирија поврзани со Иран

Пентагон-САД-нападнаа-објекти-во-Сирија-поврзани-со-Иран.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави нападнаа два објекти во Сирија што ги користат иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда и групите поддржани од Иран, соопшти Пентагон, по серијата напади врз американските сили во Ирак и Сирија.

Нападите уследија откако администрацијата на претседателот Џо Бајден вети дека ќе одговори на нападите врз американскиот персонал за кои Вашингтон ги обвини вооружените групи, поддржани од Иран.

„САД не бараат конфликт и немаат намера или желба да се вклучат во понатамошни непријателства, но овие напади против американските сили поддржани од Иран се неприфатливи и мора да престанат“, рече американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во изјавата.

„Иран сака да ја скрие својата улога и да ја негира својата улога во овие напади врз нашите сили. Нема да им дозволиме да го направат тоа. Ако продолжат нападите на иранските посредници врз американските сили, нема да се двоумиме да преземеме дополнителни неопходни мерки за заштита на нашиот народ“, рече тој.

Остин рече дека „прецизните удари“ биле во самоодбрана и не се поврзани со војната Израел-Хамас.

„Тие се одвоени и се разликуваат од сегашниот конфликт меѓу Израел и Хамас и не претставуваат промена во нашиот пристап кон конфликтот меѓу Израел и Хамас“, рече тој.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби претходно предупреди дека Вашингтон ќе одговори на нападите „во време по наш избор и на начин по наш избор“.

Коментарите на Кирби уследија откако американското Министерство за одбрана во четвртокот соопшти дека американските и сојузничките сили во Ирак и Сирија биле нападнати од „милитантни групи поддржани од Иран“ најмалку 16 пати овој месец.

Вкупно 21 припадник на американската војска беа повредени во нападите, од кои повеќето со трауматски повреди на мозокот, соопштија американските власти.

Извештаите за напади врз американските сили во регионот се зголемија по избувнувањето на војната меѓу Израел и Хамас, која започна на почетокот на овој месец кога палестинската група започна напад врз Израел, за кој израелските власти велат дека убиле повеќе од 1.400 луѓе.

Палестинските власти соопштија дека повеќе од 7.000 луѓе се убиени во израелските воздушни напади врз Газа како одговор на нападите на Хамас на 7 октомври.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека директно го предупредил иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи да не ги напаѓа американските трупи на Блискиот Исток.

„Моето предупредување до ајатолахот беше дека ако продолжат да ги напаѓаат тие војници, ние ќе одговориме и дека тој треба да биде подготвен“, им рече Бајден на новинарите, додавајќи дека тоа нема „никаква врска“ со Израел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK