–>

Пациент кој бил прогласен за мртов се разбудил во болница во Англија

Пациент-кој-бил-прогласен-за-мртов-се-разбудил-во-болница.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПациент кој бил прогласен за мртов од страна на итната помош, се разбудил во болница по неколку часа.

Пациентот, кој неколку часа подоцна беше прогласен за мртов од итната помош, бил хоспитализиран во англискиот град Дарлингтон. Службата за итни случаи на североисточна Англија (НЕАС) потоа се извини за сè, пренесува „Дневник.хр“.

„Штом бевме информирани за инцидентот, започнавме истрага и го известивме семејството на пациентот. Длабоко жалиме за тагата што ја предизвикавме. Истрагата е во тек и не можеме да коментираме за овој случај“, рече Ендрју Хоџ, директор на NEAS.

Идентитетот и состојбата на пациентот не се објавени, а случајот доаѓа само неколку месеци по објавувањето на извештајот во кој се открива дека медицинските работници ги прикривале грешките и ги задржале доказите побарани од судскиот вештак, објави „The Northern Echo“.

Во Извештајот бил истакнат случајот со трагичната смрт на 17-годишната Квин Бидл, која била пронајдена во шумата во близина на нејзиниот дом. Наместо да и пружи прва помош, итната помош веднаш констатирала смрт, пренесува медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK