–>

Остин: Доколку не ја поддржиме Украина ќе победи Путин

Остин-Доколку-не-ја-поддржиме-Украина-ќе-победи-Путин.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраина нема да може да победи во конфликтот со Русија без поддршката на Вашингтон, изјави американскиот министер за одбрана Лојд Остин.

Според него, „руското раководство чувствува дека Западот ќе се измори да ја поддржува Украина, поради што Москва наскоро ќе добие предност“.

„Ве уверувам дека без наша поддршка и ако сега го „извлечеме тепихот од под нозете“ на Украина, рускиот претседател Владимир Путин само ќе зајакне и ќе успее да го направи она што има намера – да ја окупира територијата на својот сосед “, рече Остин во Сенатот, каде што зборуваше за дополнителна помош за Украина.

Како што наведе, украинскиот претседател Володимир Зеленски не претерал кога рекол дека украинската армија ќе биде поразена без поддршка од Западот, посочувајќи дека тоа секако ќе се случи доколку „САД ја остават Украина сама со Русија“.

„Не можам да кажам колку долго може да издржи Украина. Тешко е да се даде точна временска рамка колку време ќе потрае, но можам да ви гарантирам дека без нашата поддршка Путин ќе успее во своите цели“, истакна тој.

Американскиот министер за одбрана додаде дека конфликтите во Украина и Израел ќе влијаат на глобалната безбедност во наредните години, нагласувајќи дека поддршката за овие земји е „американска инвестиција во одбраната и индустриската база“.

„Тоа ни помага да ги надополниме нашите залихи и ни дава дополнителна флексибилност да го правиме она што го правиме ширум светот со години“, рече Остин, нагласувајќи дека САД мора да продолжат да ги поддржуваат двете земји.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен предупреди дека „ограничувањето на помошта на Вашингтон за Украина може да ги наведе и другите земји да го следат примерот“, пренесува „RT Balkan“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK