–>

ОН: Стотици пациенти заглавени во болниците во Газа, многумина живеат од остатоци од леб

ОН-Стотици-пациенти-заглавени-во-болниците-во-Газа-многумина-живеат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСтотици пациенти се заглавени во болниците во северниот дел на Газа и физички е невозможно да се евакуираат на југ, изјави шефот на агенцијата на ОН за палестински бегалци во областа.

Том Вајт од ОН го повтори она што го реклр лекарите и другите добротворни организации – невозможно е да се преселат пациентите од болниците како Ал-Кудс во северна Газа.

„Многу луѓе на север бараат засолниште во училиштата, бараат засолниште во болниците“, рече Вајт, додавајќи: „Бев во една од болниците оваа недела, има стотици и стотици пациенти кои не можат да се движат. ”

Тој рече дека многу луѓе на север – не само пациенти – исто така „не можат да се движат наоколу бидејќи физички немаат транспорт, немаат средства. Луѓето се „многу гладни, многу жедни и многу исплашени, а многумина живеат од остатоци од леб и конзервирана храна што повремено успеваат да ги добијат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK