–>

НВО: Децата во Газа се изложени на ризик да умрат од глад, болести и дехидрација

НВО-Децата-во-Газа-се-изложени-на-ризик-да-умрат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНевладината организација „Спасете ги децата“ објави дека децата во Појасот Газа, кои не се убиени од бомби, се изложени на ризик да умрат од глад, болест или дехидрација.

„Ситуацијата е катастрофална. Цивилите, особено децата, продолжуваат да ја плаќаат највисоката цена за тековното насилство“, изјави Александра Саје од „Спасете ги децата“ во Вашингтон, пренесува „Ал Џезира“.

Таа додаде дека вкупниот број на деца убиени во Газа во изминатите неколку недели е поголем од вкупниот број на деца убиени во сите конфликти од 2019 година.

„Знаеме дека повеќе од 1.000 деца се исчезнати или заробени под урнатините“, рече Саје.

Таа нагласи дека бројките „ќе продолжат да се влошуваат“ доколку не се воспостави прекин на огнот, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK