Нов руски напад врз Украина: двајца загинати во напад со дронови и проектили

ukraina-napadnata.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија лансираше 20 беспилотни летала и пет проектили врз Украина денеска, при што загинаа две лица во црноморскиот регион Одеса, оштетувајќи ја пристанишната инфраструктура и погодија енергетска централа во северозападниот дел на земјата, соопштија официјални лица.

Возач на камион и чувар загинаа во јужниот дел на Одеса за време на ракетниот напад, во кој беа оштетени пристанишни складишта, камиони и цивилен брод, изјави регионалниот гувернер Олех Кипер. Еден морнар исто така е ранет, рече тој.

Регионот Одеса е центар на извозот на Украина од Црното Море, кој властите го оживеаја, без согласност на Русија, откако Москва минатото лето се откажа од договорот постигнат со посредство на ОН, кој му дозволи на Киев да извезува храна за време на војната со Русија.

Пристаништето во регионот редовно е мета на нападите на Москва. Русија, која ја започна својата агресија во февруари 2022 година, редовно негира дека цивилите и цивилната инфраструктура во Украина се цел на напади.

Покрај тоа, нападните беспилотни летала оштетија енергетски објект во регионот Ривне во северозападниот дел на земјата, соопшти националниот мрежен оператор. Пожарот што избувнал е локализиран, а нема информации за жртви, изјави гувернерот Олександри Ковал.

По нападот, во регионот имало привремени прекини на електричната енергија, но тоа не довело до промени во распоредот на прекини на струја, наведува мрежата на Укренерго.

Имено, Украина беше принудена да воведе редовни повеќечасовни прекини на струја поради недостиг, по значителните штети на електраните во март предизвикани од руските воздушни напади.

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека за време на нападот собориле 14 од 20 беспилотни летала во осум региони. Три од четири руски ракети Kh-59/Kh-69 исто така беа спречени да стигнат до нивните цели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK