Нетанјаху го повика Ганц да ја промени одлуката за оставка

netanjahu-brifinig1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху го повика актуелниот министер во воениот кабинет Бени Ганц да ја промени одлуката за оставка и да се врати во кабинетот.

Нетанјаху му порача на Ганц преку платформата Х дека „ова не е време да се откажеме, туку да ги здружиме силите“.

„Граѓани на Израел, ќе продолжиме до победата и да се постигнат сите цели на војната, што е најважно ослободување на сите наши заложници и елиминација на Хамас“, рече Нетанјаху.

Тој нагласи дека останува отворен за соработка со која било политичка партија која ја поддржува војната против Хамас и која ќе му помогне на Израел да победи во војната и да ја обезбеди безбедноста на израелските граѓани.

Израелскиот министер Бени Ганц вчера објави дека поднесува оставка.

На прес-конференцијата Ганц го повика премиерот Нетанјаху да одреди датум за избори и го повика „да не дозволи нацијата да се распадне“, пренесува Харец.

Ганц минатиот месец го извести Нетанјаху дека доколку до 8 јуни не претстави јасна стратегија за Појасот Газа по завршувањето на војната, ќе поднесе оставка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK