Најмалку 17 лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат во Газа

b-vxb.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува Ал Џезира, повикувајќи се на локални медиуми.

Претходно беше потврдено дека најмалку седум лица се убиени во напад на куќа во Нусејрат, додека претходно беше потврдено дека пет лица се убиени во одделен напад на кампот, се наведува во извештајот.

Најмалку 274 раселени Палестинци беа убиени во бегалскиот камп Нусејрат претходно овој месец, откако израелската армија спроведе операција за спасување на четворица израелски заложници кои беа држени таму.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK