На парадата на Путин имаше само еден тенк, луѓето се потсмеваат: „Па, барем вози“

parada-moskva-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИако воената парада во Москва е нормално можност Русија да се пофали со својата војска, оваа година само еден тенк помина низ Црвениот плоштад. За работите да бидат уште поинтересни, тоа беше тенк Т-34, произведен пред 90 години – уште пред да се роди Путин.

Да потсетиме, на воената парада и минатата година учествуваше еден тенк, истиот Т-34. Многумина го исмеваат Путин поради ова.

„Овој Т-34, легендарниот советски тенк од Втората светска војна, беше единствениот руски тенк изложен на парадата на Денот на победата на Црвениот плоштад денес“, напиша Макс Седон, шеф на московското биро за „Фајненшл тајмс“. „Сите останати мора да се некаде зафатени!“

Про-украински корисник на „Икс“ напиша: „Па, барем вози“.

Друг корисник додаде: „Ништо не говори „втора армија на светот“ како осамениот тенк на победничката парада втора година по ред“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK