–>

Министерство во Газа: 37 предвремено родени бебиња се во опасност од смрт; ИДФ: Ќе им помогнеме

Министерство-во-Газа-37-предвремено-родени-бебиња-се-во-опасност.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 37 предвремено родени бебиња кои се згрижени во болницата Ал-Шифа се во опасност од смрт поради израелското ембарго за гориво, според Министерството за здравство предводено од Хамас.

Канцеларијата на Министерството за здравство на Газа првично објави поголем број бебиња во опасност од смрт, но соопшти дека едно од нив починало порано денеска. Останатите бебиња кои се лекуваат во најголемата болница во енклавата се во опасност од смрт во секој момент, соопшти канцеларијата.

Претходно денеска, се појави фотографија од Ал Шифа на која се прикажани 15 новородени бебиња како делат два кревети (насловна фотографија на објавата).

Операциите во болницата беа прекинати вчера, откако објектот остана без гориво, соопшти Министерството.

Во текот на ноќта, израелските копнени сили се бореле со милитантите на Хамас во близина додека продолжуваат нападите во Појасот.

Здравствените власти соопштија дека илјадници лекари, пациенти, бегалци останале заробени без електрична енергија, а снабдувањето е при крај.

Израел тврди дека Хамас ја користи областа под болницата како команден центар, што милитантната група го негира.

Израелските одбранбени сили соопштија дека ќе помогнат да се преместат бебињата во друг објект подоцна денеска, но не објавија дополнителни детали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK