Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење за Шојгу и Герасимов за воени злосторства

putin-sojgu-vojska.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМеѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на поранешниот руски министер за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов за меѓународни и воени злосторства, јавува Си-Ен-Ен.

Судот во вторникот рече дека двајцата, наводно, се одговорни за две воени злосторства: насочување напади врз цивилни објекти и предизвикување прекумерна случајна штета на цивилите или оштетување на цивилни објекти.

Тие, како што пренесува медиумот, се обвинети и за злосторства против човештвото.

МКС рече дека наводните злосторства се однесуваат на „голем број напади на бројни електрани и трафостаници“ извршени од Русија низ Украина во периодот од октомври 2022 година до најмалку март 2023 година.

Со двете потерници вкупниот број на највисоки руски функционери обвинети за воени злосторства се искачи на четири, бидејќи МКС претходно издаде налози за апсење на претседателот Владимир Путин и руската функционерка Марија Лвова-Белова за државниот сојуз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK