Медведев: Шолц и Макрон на ѓубриштето на историјата

677z381_677z381_1-Dmitry-Medvedev.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзборите за Европскиот парламент, на кои силите спротивставени на сегашното раководство на Франција и Германија извојуваа убедлива победа и ги испратија германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон „во ѓубриштето на историјата“, напиша заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев на X.

Според Медведев, изборите за ЕП „ја претставуваат неспособната, идиотска, економска и миграциска политика“ на Шолц и Макрон, кои го поддржуваат „нацистичкиот режим во поранешна Украина по цена на животите на сопствените граѓани“.

„Почекајте и видете што ќе се случи следно“, повика заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, обраќајќи им се на Шолц и на Макрон.

„Време е да поднесете оставка и да одите на буништето на историјата“, заклучи Медведев.

На изборите за Европскиот парламент што се одржаа во неделата во Германија, опозицискиот блок од десниот центар на Христијанско-демократската и Христијанско-социјалната унија извојува убедлива победа, второто место и припадна на десничарската Алтернатива за Германија (AfD), додека Социјалдемократската партија на Олаф Шолц го зазеде само третото место.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK